Študenti

V tejto časti nájdete veľa zaujímavých materiálov, ktoré vám pomôžu pri príprave do školy. Ak potrebujete vypracovať seminárnu prácu alebo sa chcete iba dozvedieť viac o peniazoch, ktorými platíte, ste na dobrom mieste. Najpopulárnejšie sú naše online hry €conomia, Top Floor a Inflačný ostrov. Uvedú vás do prostredia Eurosystému a naučíte sa veľa o jeho fungovaní a úlohách. Ak máte chuť zmerať si sily s ďalšími stredoškolákmi, zapojte sa do hry Generácia €uro, ktorú NBS organizuje každý rok spolu s ECB a ostatnými centrálnymi bankami Eurosystému.

Hry a kvízy

Súťaž stredných škôl - Generácia €uro

Generácia €uro je súťaž o menovej politike organizovaná na národnej úrovni vo viacerých krajinách eurozóny. Môžu sa jej zúčastniť všetci študenti stredných škôl vo veku 16 až 19 rokov. Konkrétny vek závisí od školského systému krajiny, študenti by však mali byť v poslednom ročníku strednej školy. Súťaže sa môžu zúčastniť všetci študenti bez ohľadu na predmet štúdia. V tíme by však mali byť študenti z rovnakej školy. 
Vzdelávacie videá a videoprezentácia Ako napísať esej o menovej politike

 

€conomia - hra o menovej politike

Hra €conomia Vás oboznámi s úlohou menovej politiky v hospodárstve. Hráči si môžu na časovej osi každý mesiac vybrať, ako zmenia úrokovú sadzbu. Ich rozhodnutie má vplyv na infláciu, ktorá následne ovplyvňuje peňažnú zásobu, hospodársky rast a nezamestnanosť.  Okrem toho sa môžu v priebehu času objaviť rôzne nepredvídateľné vplyvy, ako napr. povodne, ropná kríza či technologické inovácie. Cieľom hráča je udržať infláciu čo najdlhšie obdobie blízko dvom percentám. 

 

Interaktívna hra TOP FLOOR - dostaneš sa na najvyššie poschodie?Interaktívna hra TOP FLOOR

Miesto: Sídlo ECB, Frankfurt, Nemecko
Misia: Zhromaždi všetkých sedem dokumentov potrebných na Radu guvernérov a prídi na najvyššie poschodie!
Reakčný čas: Odpovedaj rýchlo. Čas ubieha a najviac bodov získaš v najkratšom čase.

 

 

Kvizy NBSInflačný ostrov

Hra o tom, ako vplýva inflácia na ekonomiku. Inflácia škodí ekonomike, preto znižuje hodnotu úspor. Najviac trpia ľudia s nízkym a pevným príjmom. Inflácia je vhodná pre dlžníkov a naopak nevýhodná pre veriteľov. Deflácia je rovnako škodlivá. Dlhodobo klesajúce ceny môžu spôsobiť, že ľudia začnú odkladať, alebo dokonca úplne obmedzia spotrebu a čerpanie úverov, čo vedie k spomaleniu ekonomiky. Deflácia je výhodná pre veriteľov a naopak nevýhodná pre dlžníkov.

 

EURO CASH ACADEMY

Chcete sa o eurových bankovkách a ich ochranných prvkoch dozvedieť viac? Vydajte sa na prieskum virtuálneho námestia, alebo si dajte jednoduchý kvíz! To všetko v hre Euro Cash Academy.

 

 

Kvizy NBSKvízy Národnej banky Slovenska

Národná banka pre vás tiež pripravila tri interaktívne kvízy. Niektoré odpovede Vás možno aj pobavia. Kvízy však nie sú také ľahké, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Ak zvládnete uhádnuť uhádnete všetkých desať otázok v každom kvíze, celé finančné vzdelávanie, ktoré sme pre vás pripravili máte už v malíčku, a preto navštívte radšej časť pre učiteľov

Kvíz č. 1 - Bankovky a minceKvíz č. 2 - Euro naša menaKvíz č. 3 - NBS a Eurosystém 

 

Videá a prezentácie

Videa ECBNemusíte čítať, pozrite si naše videá

Nechce sa vám po celom dni strávenom učením čítať? Pozrite si zaujímavé videá, ktoré vám jednoduchým spôsobom objasnia vznik a fungovanie eurozóny, priblížia prácu Európskej centrálnej banky. Dozviete sa, kto riadi menovú politiku v celej eurozóne. Videá majú tri až päť minút a neoberú vás o veľa času. Ak si chcete pozrieť animovaný príbeh o tom, ako je to vlastne s infláciou a prečo je nebezpečná, navštívte časť pre deti.   

 

Prezentacie ppt ECBVytvorte si vlastnú prezentáciu

Ponúkame vám štyri prezentácie, ktoré vytvorili pracovníci Európskej centrálnej banky. Prezentácie sú vo formáte .ppt a otvoríte ich v programe Powerpoint. Stiahnite si ich do počítača a môžete si vytvoriť vlastnú prezentáciu. Profesionálnymi obrázkami určite zaujmete nielen profesorov, ale aj spolužiakov.

 

 

Pracovné zošity

Pracovné zošity

 

 

 

 

 

 

Ďalšie zdroje

Ochranné prvky eurových bankoviek
Eurové mince
Životný cyklus bankoviek
Spôsob overovania pravosti mincí