Odborná konferencia v piatok 14. 10. 2016
• 9.00 - 10.30h | Diskusný panel na tému finančného vzdelávania
Vystúpia:
Andrea Galádová z Národného ústavu certifikovaných meraní vystúpi s témou Finančná gramotnosť v štúdii PISA 2012.
Cieľom medzinárodnej štúdie PISA je v pravidelných trojročných cykloch zisťovať a podávať informácie o kvalite vedomostí a zručností 15-ročných žiakov, sledovať výsledky vzdelávacích systémov zúčastnených krajín, ich zmeny v čase a poskytnúť tak informácie na zlepšenie vzdelávacej politiky danej krajiny. V cykle uskutočnenom v roku 2012 bola prvý krát krajinám daná možnosť zapojiť sa do testovania finančnej gramotnosti. Príspevok sa bude venovať ako výsledkom žiakov SR v oblasti finančnej gramotnosti v medzinárodnom porovnaní, tak aj jej teoretickým východiskám tzv. rámcu.
Mgr. Andrea Galádová po ukončení magisterského štúdia na FMFI UK v odbore učiteľstvo všeobecno-vzdelávacích predmetov matematika a fyzika, v rokoch 1993 - 2008 pracovala ako učiteľka základnej školy. V rokoch 2001 - 2003 zároveň pracovala ako externý metodik pre matematiku a fyziku na Odbore školstva, mládeže a telesnej kultúry pri OÚ Pezinok. Od roku 2008 pracuje v NÚCEM ako výskumno - vývojový zamestnanec pre medzinárodné merania.
Peter Szovics z Inštitútu bankového vzdelávania NBS, n.o. vystúpi s témou Odborné vzdelávanie vo finančnom sektore.
Cieľom prednášky je informovať o konkrétnych vzdelávacích podujatiach, ktoré pripravuje Inštitút bankového vzdelávania NBS, n.o. predovšetkým pre finančný sektor, ale aj pre širokú verejnosť.
Doc. Ing. Peter Szovics, PhD. je riaditeľom Inštitútu bankového vzdelávania NBS, n.o. od roku 2011, viceprezidentom Asociácie inštitúcií vzdelávania dospelých v SR (AIVD) a pôsobí v rade riaditeľov Európskej vzdelávacej asociácie pre bankovníctvo a finančné služby (EBTN). V minulosti pracoval ako projektový manažér v Európskom centre pre rozvoj odborného vzdelávania a prípravy (Cedefop) a vysokoškolský učiteľ na Katedre financií FEM SPU v Nitre.
Peter Kalčevský z JA Slovensko vystúpi s témou Finančná gramotnosť prakticky a zážitkovo.
Prečo finančná gramotnosť nie je len o peniazoch a čo by mali vedieť deti o svete financií? Ako môžu učitelia so žiakmi prostredníctvom praktických a zážitkových aktivít riešiť rôzne úlohy a spolu s odborníkmi z praxe i rodičmi zvyšovať ich finančnú gramotnosť?
Mgr. Peter Kalčevský v roku 2009 ukončil štúdium na Pedagogickej fakulte UMB v Banskej Bystrici, odbor andragogika. Od mája 2009 až doteraz pracuje ako programový manažér v neziskovej vzdelávacej organizácii JA Slovensko, pre vzdelávacie programy v oblasti finančnej gramotnosti a online vzdelávací portál pre žiakov a učiteľov. V období november 2013 až september 2014 sa zaoberal školením pracovníkov s mládežou a mládežníckych vedúcich v národnom projekte KomPrax. V období december 2013 až apríl 2015 vykonával posudzovanie - výkon odbornej činnosti pre národné projekty s názvom Zvyšovanie kvality vzdelávania na základných a stredných školách s využitím elektronického testovania.
• 11.00 - 12.30h | Diskusný panel na tému marketing a ochrana spotrebiteľa z pohľadu práva
Kde je hranica medzi kreatívnym marketingom a nekalou praktikou? Čo sú podstatné informácie, ktoré dodávateľ nesmie opomenúť?
Veronika Borkovičová z Národnej banky Slovenska vystúpi s témou Marketing a ochrana spotrebiteľa z pohľadu NBS
Cieľom prezentácie je objasniť úlohu NBS pri ochrane spotrebiteľa v oblasti marketingu finančných produktov a vysvetliť pohľad NBS na obchodné praktiky používané finančými inštitúciami pri prezentácii ich produktov spotrebiteľom. Na niekoľkých praktických príkladoch, s ktorými sa NBS stretla pri výkone dohľadu, priblížime prístup NBS k posudzovaniu nekalosti takýchto obchodných praktík.
JUDr. Veronika Borkovičová pracuje na odbore ochrany finančných spotrebiteľov v Národnej banke Slovenska od 1.1.2015. V súčasnosti pôsobí ako vedúca oddelenia prvostupňových konaní a metodiky, ktoré sa zameriava najmä na tvorbu usmernení pre dohliadané subjekty v oblasti ochrany finančných spotrebiteľov a na sankčné konania vedené voči dohliadaným subjektom za porušovanie predpisov v oblasti ochrany finančných spotrebiteľov. Vyštudovala Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave a v minulosti pôsobila ako advokátka a neskôr ako právnička v bankovom sektore.
Kristián Csach z Právnickej fakulty Trnavskej univerzity v Trnave vystúpi s témou Nekalé praktiky, nekalé podmienky a platnosť zmlúv.
Prezentácia sa zameria na vplyv nekalých praktík na platnosť zmlúv, osobitne s ohľadom na výsledky rozhodovacej činnosti NBS. Priblížený bude aj prieskum rozhodnutí kontrolných orgánov a ich vplyv na prípadné civilné sporové súdne konania.
Doc. JUDr. Kristián Csach, PhD. LL.M. je docentom obchodného práva na Právnickej fakulte Trnavskej univerzity v Trnave. Je autorom alebo spoluautorom viacerých monografií a viac ako stovky článkov a príspevkov z oblasti súkromného práva, obchodného a občianskeho práva, medzinárodného práva súkromného a ochrany spotrebiteľa. Je externým členom lektorského zboru Justičnej akadémie SR a členom Slovenskej advokátskej komory. Bol členom komisie pre prípravu novely zákona o rozhodcovskom konaní a pracovnej skupiny pre zákon o spotrebiteľskom rozhodcovskom konaní.
Slavomír Danko vystúpi s témou Etika v bankovej reklame.
Ako sa v reklamnej komunikácii bankových produktov vyhnúť zavádzaniu spotrebiteľa ale nezabudnúť pri tom aj na principiálnu funkciu reklamy.
Slavomír Danko - Z akademickej pôdy, na ktorej prednášal americkú literatúru, sa cez novinára, PR manažéra a projektového lídra dostal do marketingu a reklamy, kde pôsobí už viac ako 15 rokov. Jeho hlavným zameraním je strategické marketingové poradenstvo. V minulosti ho poskytoval slovenským zastúpeniam veľkých svetových značiek ako Philip Morris, Procter and Gamble, Nissan, IBM, Philips Morris, či Heineken, ale marketingovú stratégiu nastavoval aj mimo Slovenska - napr. pre najväčšieho rumunského telco operátora Romtelecom. V súčasnosti sa zameriava výhradne na stratégiu marketingovej komunikácie VÚB banky.