Guvernér Národnej banky Slovenska

Peter Kažimír

Dátum narodenia: 28. jún 1968
Miesto narodenia: Košice
Začiatok funkčného obdobia: 1. jún 2019
Koniec funkčného obdobia: 1. jún 2025


ŽivotopisRozhovory a prezentácieAktivityFotogaléria

Vzdelanie

  Vysoká škola ekonomická v Bratislave, Obchodná fakulta
inžinier (Ing.)

Profesijný životopis

od 1. 6. 2019 guvernér NBS, člen Rady guvernérov Európskej centrálnej banky a člen Generálnej rady Európskeho výboru pre systémové riziká, od 4. 6. 2019 guvernér v Medzinárodnom menovom fonde a alternát guvernéra v Európskej banke pre obnovu a rozvoj
2016 – 2019 minister financií SR (od marca 2018 do 11. 4. 2019 podpredseda vlády a minister financií)
2012 – 2016 podpredseda vlády a minister financií SR
2010 – 2012 podpredseda Výboru pre financie a rozpočet
2006 – 2019 poslanec Národnej rady Slovenskej republiky
2006 – 2010 predseda dozornej rady Národného jadrového fondu
2006 – 2010 štátny tajomník Ministerstva financií SR
2001 – 2006 člen Správnej rady DDP Credit Suisse Life and Pensions
1993 – 2006 súkromný sektor (prevádzkovanie a development komerčných nehnuteľností)

Iné

Peter Kažimír bol v rokoch 2006 – 2019 členom sociálno-demokratickej strany, štyri volebné obdobia bol poslancom NR SR. Počas predsedníctva Slovenskej republiky v Rade Európskej únie v druhej polovici roka 2016 oficiálne zastupoval EÚ a Euroskupinu na úrovni skupiny G20 a G7, ako aj na výročnom zasadnutí Medzinárodného menového fondu a Svetovej banky.

Peter Kažimír hovorí aktívne po anglicky, pasívne po nemecky a po rusky.