Nové nariadenie SFDR: Informácie o udržateľnosti finančných služieb budú dostupnejšie
26. 03. 2021 |
Informácia pre verejnosť
10. marca 2021 nadobudlo účinnosť nariadenie Európskeho parlamentu a Rady EÚ (2019/2088 z 27.11.2019) o zverejňovaní informácií o udržateľnosti v sektore finančných služieb („nariadenie SFDR")[1]. To bolo prijaté v súvislosti s novým globálnym rámcom udržateľného rozvoja: Agendou 2030 pre udržateľný rozvoj.
Týmto nariadením sa stanovujú harmonizované pravidlá pre účastníkov finančného trhu pre zvýšenie transparentnosti v súvislosti so začlenením ESG[2] rizík, ktoré ohrozujú udržateľnosť, do ich postupov. A aby zároveň poskytovali informácie o udržateľnosti vo svete finančných produktov.
V súlade s nariadením SFDR sa okrem iného vyžaduje, aby účastníci finančného trhu v predzmluvných informáciách a na svojich webových sídlach zverejňovali informácie o vplyve investičných rozhodnutí na udržateľnosť. V prípade finančných produktov s environmentálnymi alebo sociálnymi vlastnosťami nariadenie SFDR stanovuje pravidlá, ktoré majú účastníci finančného trhu pri týchto produktoch dodržiavať. Prístup k informáciám o udržateľnosti pomôže klientom sprehľadniť politiku finančných inštitúcii a umožní porovnávanie ponuky produktov na trhu z hľadiska ESG kritérií.
(príklady: spoločnosť „A" informuje o tom, že v rámci investičného portfólia investuje do zelených technológií a podporuje environmentálne prospešné projekty. Spoločnosť „B" informuje o tom, že používa menej papiera a redukuje počet služobných ciest a viac stretnutí organizuje online).
Národná banka Slovenska informuje odbornú a laickú verejnosť, že vykonáva dohľad nad dodržiavaním požiadaviek stanovených nariadením SFDR a bude postupovať v súlade so stanoviskom[3] , ktoré vydal Spoločný výbor troch európskych orgánov dohľadu (EBA, ESMA, EIOPA). Ktoré bude zároveň v súlade s návrhmi vykonávacích predpisov k nariadeniu SFDR - Regulačných technických štandardov (RTS)[4], ktoré obsahujú vzory predzmluvných informácií a pravidelných správ o investičných produktoch.
Európske orgány dohľadu sprístupnili na svojich webových sídlach dokument na verejnú konzultáciu, ktorý sa týka návrhu regulačných technických predpisov súvisiacich so zverejňovaním informácií o finančných produktoch a ich environmentálnych investičných cieľoch. Ekonomické aktivity, ktoré prispievajú k environmentálnym investičným cieľom, sú definované v nariadení Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2020/852 z 18. júna 2020 o vytvorení rámca na uľahčenie udržateľných investícií a o zmene nariadenia (EÚ) 2019/2088. Pripomienky je možné zaslať do 12. mája 2021: Joint consultation on taxonomy-related sustainability disclosures | Eiopa (europa.eu)
Užitočné odkazy:
https://ec.europa.eu/info/business-economy-euro/banking-and-finance/sustainable-finance_en
https://www.ecb.europa.eu/ecb/orga/climate/html/index.en.html
https://www.esma.europa.eu/policy-activities/sustainable-finance
https://www.eba.europa.eu/financial-innovation-and-fintech/sustainable-finance
https://www.eiopa.europa.eu/browse/sustainable-finance_en
https://www.esma.europa.eu/policy-activities/sustainable-finance/investment-services-and-asset-management
[1] Odkaz na znenie nariadenia SFDR v slovenskom jazyku:
https://eur-lex.europa.eu/legal-content/SK/TXT/PDF/?uri=CELEX:32019R2088&from=EN
[2] z angl. Enviromental, Social and Governance - Environmentálne, sociálne a riadiace kritériá sú nefinančnými ukazovateľmi výkonnosti, ktoré zahŕňajú otázky trvalo udržateľného, etického a podnikového riadenia, medzi ktoré patrí napr. riadenie uhlíkovej stopy.
[3] Dostupné na:
https://www.eiopa.europa.eu/content/esas-issue-recommendations-application-of-regulation-sustainability-related-disclosures
[4] Dostupné na:
https://www.esma.europa.eu/sites/default/files/library/jc_2021_03_joint_esas_final_report_on_rts_under_sfdr.pdf
Naspäť