Rozlišovacie a ochranné prvky euromincí
Euromince majú viacero technických parametrov, ktoré sťažujú ich falšovanie. Dôležitý je ich vzhľad, ktorý umožňuje ľahkú rozpoznateľnosť mincí rôznych nominálnych hodnôt, a to i osobami so zrakovým postihnutím. Charakteristickými prvkami, ktoré sú na eurominciach ľahko viditeľné a podľa ktorých ich možno rozlíšiť sú:
- rôzna veľkosť (priemer),
- rôzna hmotnosť,
- rôzna hrúbka,
- rôzna farba,
- rôzne vyhotovenie hrany,
- rôzna nominálna hodnota, ktorá je na lícnej (spoločnej) strane výrazne vyznačená veľkou číslicou.
(Základné parametre euromincí)
Špecifické materiály použité na razbu euromincí, ich vlastnosti a technické parametre sú dôležitým prvkom proti zneužívaniu falošných mincí v predajných automatoch. Tomuto zámeru napomáhajú nasledovné vlastnosti všetkých ôsmich nominálnych hodnôt euromincí:
- Sotisfikovaná bimetalová a sendvičová úprava mincí najvyšších nominálnych hodnôt 1 euro a 2 eurá, kde stred mince má špecifické „slabo" magnetické vlastnosti.
- Špeciálna zliatina (tzv. „severské zlato"), ktorá sa používa výlučne na výrobu mincových platničiek, z ktorých sú vyrobené mince v nominálnych hodnotách 10, 20 a 50 centov.
- Tri najnižšie nominálne hodnoty euromincí 1 cent, 2 centy a 5 centov sú vyrobené
z ocele pokovenej meďou.
- Hrany mincí sú rozdielne a odlišujú sa podľa nominálnych hodnôt mincí. Mince v nominálnej hodnote 2 eurá majú na hrane okrem vrúbkovania aplikovaný nápis, číslicu, resp. symboly. Nápisy a symboly na hranách 2-eurových mincí sú rôzne a odlišujú sa podľa krajín ich vydania.
- Mince nominálnej hodnoty 1 euro majú na hrane jemné vrúbkovanie, ktoré sa strieda s hladkou plochou.
- Mince s nominálnou hodnotou 50 a 10 centov majú na hrane vrúbkovanie. Dvadsať centová eurominca má hladkú hranu a tvar „španielskeho kvetu".
- Hrany mincí s najnižšou nominálnou hodnotou 5 centov a 1 cent sú hladké a hrana dvojcentovej mince je hladká s ryhou po obvode.
Koordináciu aktivít zameraných proti falšovaniu eurových mincí zabezpečuje Európsky úrad pre boj proti podvodom, ktorý je známy pod skratkou OLAF. Národné analytické centrum pre overovanie pravosti podozrivých a mincí, ktoré spolupracuje s európskymi orgánmi, je vytvorené v Národnej banke Slovenska.