Séria Európa - 5 €

nová bankovka 5€ - predná strana  nová bankovka 5€- zadná strana
Séria Európa - 5 €
Rozmery:
120 x 62 mm
Farba: sivá
Architektonický sloh: klasika
Dátum vydania: 2. máj 2013

Rovnako ako prvá séria eurových bankoviek sa aj nová bankovka 5 € dá overiť jednoduchou Skúškou hmatom, pohľadom, alebo naklonením.

Krátke videá

Video - nové eurobankovkyUž ste skúšali skontrolovať škridlu hmatom, pohľadom a naklonením?Už ste skúšali skontrolovať plochú obrazovku hmatom, pohľadom a naklonením?Už ste skúšali skontrolovať pizzu hmatom, pohľadom a naklonením?

Ďalšie materiály

Zoznámte sa s novou bankovkou 5 €

Zoznámte sa s novou bankovkou 5 €

Eurové bankovky a mince boli uvedené do obehu v dvanástich členských štátoch Európskej únie 1. januára 2002, plánovanie a prípravy na ich zavedenie sa však začali už začiatkom 90. rokov. Informačný leták obsahuje informácie o starých aj nových bankovkách, základné údaje o ich zavedení. Porovnáva ochranné prvky starej a novej série bankoviek, zaoberá sa bojom proti faľšovaniu a obsahuje tiež infografiku "Životný cyklus bankoviek".

 


Leták obsahujúci ochranné prvky novej bankovky

Leták obsahujúci ochranné prvky novej bankovky

Leták popisuje, prečo sú nové bankovky ľahko rozpoznateľné a odolné proti falšovaniu. Infografika ukazuje miesta na bankovke, ktoré si treba všímať pozornejšie, poodhaľuje dôvod vzniku bankoviek a ich inšpiráciu maľbou na gréckej amfore.

 

 


Plagát - jednoduchá kontrola pravosti bankovky

Plagát - jednoduchá kontrola pravosti bankovky

Plagát, ktorý na obrázkoch porovnáva ochranné prvky novej série bankoviek a bankovek prvej série. Jednoduchým spôsobom sú zobrazené základné informácie, ktoré si majú ľudia pri overovaní pravosti na bankovkách bližšie pozerať.