Member of the NBS Bank Board

Karol Mrva

Date of birth: 14. October 1958
Place of birth: Pusté Úľany
Start of term of office: 2. June 2017
End of term of office: 2. June 2023


EducationProfessional careerAdditional

Education

  Comenius University in Bratislava, Faculty of Mathematics and Physics
RNDr (postgraduate degree)

Professional career

Since 2 June 2017 Member of the Bank Board of Národná banka Slovenska
Since 1 July 2018:
Executive Director of NBS’s Risk Management, Settlement, Payment Systems and Cash Management Division
Since 1 April 2018 Chair of the Council of the Deposit Protection Fund
2010 – 2018 NBS Governor’s alternate at the European Central Bank
2003 – 2011 Member of the boards of the International Bank for Economic Cooperation and the International Investment Bank
2000 – 2017 Member of the NBS Bank Board (1 December 2000 – 30 November 2006, 10 January 2007 – 10 January 2012, 1 June 2012 – 1 June 2017)
1996 – 2000 Chair of the Council of the Deposit Protection Fund
Since February 1996 Executive Director of NBS’s Banking Transactions Division
Since October 1992 Bratislava office of the Czechoslovak State Bank
1991 – 1992 Prague headquarters of the Czechoslovak State Bank (foreign exchange reserves management)
1984 – 1991 Tesla Piešťany, Datasystém Žilina, VUMAT Žilina

Additional information

Mr Mrva is currently Chair of the Council of the Deposit Protection Fund, Vice-Chair of the Slovak Resolution Council, a member of the Standing Steering Committee for Financial Stability and Resolution in the Financial Market, a member of the SEPA Committee, and a member of the Eurosystem’s High-Level Group on Market Infrastructures.

Mr Mrva is fluent in English and has a passive knowledge of German and Russian.