Vzájomná pomocnica, Nemecká Ľupča
V rokoch 1873 - 1921 názov Liptovsko - nemecko - ľupčianska sporiteľňa a v rokoch 1921 - 1931 Nemecko - ľupčianska banka.
Dňa 2. mája 1869 z iniciatívy miestnych národovcov vzniká v Nemeckej Ľupči Vzájomná pomocnica. Bol to ľudový peňažný ústav so slovenskou správou. Prvým správcom spolku bol Daniel Kuszy, podpredsedom Samuel Hendl, tajomníkom Julo Bohuš, pokladníkom Jozef Krcsméry a kontrolórom Daniel Bodiczký. Vzorom pre jeho činnosť sa stali vzájomné pomocnice v Liptovskom Mikuláši a v Revúcej. Zápisnice boli vedené v slovenčine a vyplýva z nich, že pomocnica poskytovala drobné pôžičky širokým vrstvám ľudu, ale vzhľadom na svoje možnosti nebola schopná uspokojiť všetkých žiadateľov. Navyše, keď jej úrady nariadili pozmeniť stanovy, nesmela prijímať mimoriadne vklady a vydávať pôžičky (opatrenie sa zrejme dotýkalo nečlenov spolku).
Vzájomná pomocnica ukončila svoju činnosť 19. januára 1873. Mimoriadne valné zhromaždenie odsúhlasilo jej premenu na Liptovsko - nemecko - ľupčiansku sporiteľňu, účastinnú spoločnosť. Správcom ústavu sa stal Samuel Hlavács, podpredsedom Emil Vysnyi. V roku 1889 utrpela banka straty spôsobené nevýhodnými obchodmi. V dôsledku tejto situácie vtedajší správca Michal Telsch a podpredseda Fedor Spitz rezignovali na svoje funkcie.
V roku 1921 došlo podľa sporiteľničného zákona k zmene názvu ústavu na Nemecko- ľupčianska banka, Nemecká Ľupča. Banka spolupracovala predovšetkým s Liptovskou úvernou bankou v Liptovskom Mikuláši, s filiálkou Slovenskej banky v Ružomberku, filiálkou Českej priemyslovej a hospodárskej banky v Bratislave a s filiálkou Banky československých légií v Poprade. Od poslednej menovanej dostala v roku 1927 ponuku na fúziu, ktorú ale odmietla. Podnikala opatrne a uprednostňovala úvery kryté intabuláciou. V roku 1924 zakúpila nehnuteľnosti v kúpeľoch Korytnica. Banka v polovici 20-tych rokov zaktivizovala svoju obchodnú činnosť - poskytla napr. úver Prvej slovenskej filmovej spoločnosti Limbora (neskôr Unionfilm) v Košiciach, ako aj Alexandrovi Piklerovi, majiteľovi košickej Kaviarne Slávia. Na valnom zhromaždení 30. októbra 1930 akcionári banky odsúhlasili fúziu so Slovenskou ľudovou bankou v Bratislave. Dňa 16. mája 1931 sa Nemecko - ľupčianska banka stala jej filiálkou v Nemeckej Ľupči.
Archívne dokumenty v rozsahu 0,2 bežného metra zahŕňajú zápisnice zo zasadnutí správnych orgánov, záverečné účty a účtovné knihy.